Jaga artiklit

Äripäev: Kinnisvaraturg istub põhjas ja järgmisel suvel enam sama hinnaga osta ei saa

Igasügisesel kinnisvarainvestorite kokkutulekul “Kinnisvaraseminar 2023” toimus Siim Semiskari ja Algis Libliku juhtimisel podcasti Kinnisvarajutud vestluspaneel, kus olid külalisteks investor Jaak Roosaare ja Everaus Kinnisvara tegevjuht Janar Muttik, kes andsid ülevaate turul toimuvast.

Muttik tõdeb, et paljud kipuvad praegust olukorda eelmise kriisiga võrdlema, kuid tema hinnangul ei ole need võrreldavad. “Intress on tõesti kõrge ja ärikinnisvaras maksavad mõned arendajad peale, kuid elamukinnisvaras ma küll probleemi ei näe. Kui inimene tahab kodu osta, siis seal ei määra laenuintress nii suurt rolli, kui sa muidugi pole juba liigselt laenu võtnud,” selgitab ta.

Oma rahumeelset suhtumist kinnisvaraturu praegusesse olukorda põhjendab Muttik sellega, et tööturg on endiselt tugev, seega tema ei näe, et kinnisvaraturg võiks lähiajal täiesti kokku kukkuda. “Minu meelest oleme juba niigi põhja langenud ja see põhjapidi kraapimine jätkub ilmselt kevadeni,” usub Muttik. Seega kiiret taastumist turul veel näha pole, rääkigu tänavu suve lõpus ilmuma hakanud uudiste optimistlikud pealkirjad mida tahes.

Seega võib tema hinnangul oodata väiksemate arendajate mängust välja kukkumist, ei muud hullu. Suurtel on hea kapitaliseeritus. Eelmisest kriisist õppis Muttik aga seda, et üksinda rassida oma firmas on kõvasti raskem ning august välja ronimine veel eriti keeruline. Seetõttu on ta nüüd Everausi kaasanud rohkem investoreid, kellega koos nõu pidada, koos raha sisse tuua ja paremaid otsuseid vastu võtta. Igal juhul võtab kambakesi koos tegutsemine riske maha, on Muttik veendunud

Loe artiklit pikemalt Äripäev.ee veebilehel.