Jaga artiklit

Delfi Ärileht: Eksperdid soovitavad ebakindlast seisust hoolimata investoritel kinnisvara soetada

2. novembril 2022 toimus Eesti Kinnisvarafirmade Liidu konverents “Miks saab edasi?”, kus räägiti olukorrast kinnisvaraturul. Everaus Kinnisvara tegevjuht Janar Muttik osales koos Koidu Arendus OÜ juhatuse liikmega Karin Vinkel paneelis “Kinnisvarainvesteeringud kriiside keerises”, mida modereeris investor Kristi Saare.

Janar Muttik tõdes paneelis, et hetkel möödu nädalatki, kui talle ei laekuks kõne investorilt, kes soovib kinnisvaraturul toimuva kohta infot. „Väikeinvestoril on mingi raha olemas ja ta tahab selle ära paigutada ja uuribki, et mis siis saab, kas võiks osta või mitte,“ rääkis ta, “kõik saavad ju aru, et kontol olev raha põleb.”

Seisu turul kirjeldavad eksperdid justkui hangumisena, sest kõik potentsiaalsed ostjad on äraootavad lubatud hinnalanguse osas. Everaus Kinnisvara juhatuse liikme sõnul praegu kinnisvara vaatamas käiakse, kuid toimuvad vaid üksikud ostud. Arendajad võitlevad klientide pärast ning iga klient on kulda väärt. „See tähendab, et istumiseaeg on möödas,“ nentis ta. Müügi tegemisel loeb arendajate professionaalsus igal sammul: nii müügis, turunduses, arenduses ja ka järelhoolduses.

Koidu Arenduse esindaja Karin Vinkeli sõnul uuris ta septembris toimunud Kinnisvara seminari osalistelt, kui mitmed inimesed arvavad, et kinnisvarahindades toimub langus. Sellele küsimusele vastas tookord jaatavalt 90% publikust. „Seejärel küsisin, et kellel on raha osta, kui need hinnad langevad? Põhimõtteliselt kõik tõstsid käed. Isegi väikeinvestoritel on raha, mida me teame, et suurinvestoritel ning suurtel arendajatel on,“ rääkis ta. Kui kellelgi on Vinkeli arvates täna raske, siis nendel, kes olid juba varem vähemaktiivsed kinnisvara turul ning madalapalgalistel.

Üüriturul hinnalangust ei paista, ent kodu ostmiseks on alati õige aeg

Vestluspaneelis tõdes Everaus Kinnisvara OÜ juhatuse liige Janar Muttik, et ei näe, et eluasemete üürihinnad kukuvad. Ka Karin Vinkel oli sama meelt, lisades, et pigem need hinnad ikka jätkavad tõusu. “Meil ka üürihinnad ikka tõusevad, eriti üürilise lahkumisel ja uue tulemisel,” täiendas paneeli moderaator investor Kristi Saare.

Paneelis osalejad on kindlad, et kodu ostmiseks on alati õige aeg, sest tegemist on ju pika investeeringuga. Oodata ja loota, et äkki saab varsti kodu osta 10% soodsamalt, on nende hinnangul küsitav – Vinkel osutas dilemmale, et languse tulles ei pruugi pangad jällegi anda laenu.

Loe pikemaid kokkuvõtteid arutelust “Kinnisvarainvesteeringud kriiside keerises” Delfi Ärilehes ja Kinnisvarauudistes.