Jaga artiklit

Everaus Kinnisvara lõpetab väljakutseterohke aasta positiivsel toonil

Lõppev aasta on pakkunud väljakutseid kõigile kinnisvarasektoris tegutsejatele ning kõrged intressimäärad koos madala tarbijakindlusega on pannud mitmeid koduotsijaid oma ostuotsust edasi lükkama. Ometi ujuvad energiatõhusad ja kvaliteetsed kinnisvaraarendused ka keerulistes turutingimustes vastuvoolu, köites endiselt koduotsijate tähelepanu. Everaus Kinnisvaral on tänaseks välja müüdud kõik neli Keila Kodu kortermaja, tuleval suvel valmivatest arendustest Järvekülas ja Luigel on mõlemast üle poole ette müüdud ning samuti tuleval suvel valmivas Everaus ärimajas on 90% üürilepingutega kaetud. Kõige eelneva krooniks tunnustati tänavu arendaja rajatud kortermaju Lagedil ja Keilas Kaunis Kodu tiitliga, mis teeb Everaus Kinnisvarast Eesti ainsa arendaja, kelle kõik valminud arendused on saanud kõrge tunnustuse osaliseks erinevatel kodukonkursidel.

Rääkisime Everaus Kinnisvara tegevjuhi Janar Muttikuga lähemalt sellest, millised kodud koduotsijaid kõnetavad ja kuidas luua kinnisvaraarendusi, mis on ka keerulisematel aegadel klientide poolt kõrgelt hinnatud

Everaus Kinnisvara asutaja ja tegevjuht Janar Muttik. Foto: Maria Roosaare
Everaus Kinnisvara asutaja ja tegevjuht Janar Muttik. Foto: Maria Roosaare

Kui vaadata tagasi kinnisvaraturule 2023. aastal, siis kuidas toimunut iseloomustada?

Turg langes sel aastal märgatavalt ja on kindlasti madalseisus ka 2024. aasta esimeses pooles. Majanduses on küll ilmnenud esimesed märgid stabiliseerumisest, ent vaikset kasvu võime oodata alles 2024. aasta teisel poolel.

Kõrgetest intressimääradest sai enim mõjutatud ärikinnisvarasektor, kus intressikulu ületas sel aastal üüritootlust. Elamukinnisvarasektoris on koduostjad muutunud intressimääradega kohanenud. Euribor on hakanud langema, kuid ostjad peavad ka tulevikus harjumuspärasest kõrgemate intressimääradega arvestama. Tasuta raha enam ei ole ja laenamine on varasemast kallim.

Kuidas on kinnisvaraturul toimunu mõjutanud Everaus Kinnisvara müügiprotsesse ja -tehinguid?

Turgu valitsenud mõõnaperiood mõjutas loomulikult kõiki ning möödunud talvel oli müügini  keeruline jõuda. Everaus Kinnisvara arendused on aga klientide poolt kõrgelt hinnatud, mistõttu pärast talvist mõõnaperioodi müük jätkus. Langenud turuolukorras tuli müügitaseme hoidmiseks rohkem pingutada ja kulusid targalt optimeerida, kuid see on äritegevuse loomulik osa.

Meie eeliseks olid valmis korterid, millega ostjad said tutvumas käia ja kuhu ostja sai kohe sisse kolida. Eeliseks oli ka turul pakutavast eristuv premium-klassi kinnisvara, mille klientuuri turukõikumised sedavõrd palju ei mõjuta.  Meie premium-klassi arendusi iseloomustab hea asukoht, eristuv ja esteetiline arhitektuur, kompromissitu kvaliteet, kõrge mugavusstandard ning kaasaegsed ja säästlikud tehnolahendused. Näiteks A-energiaklassiga Kindlusepealse Villades on maaküte, soojustagastusega ventilatsioon ja maaküttepõhine jahutus, mida kõike toetavad päikesepaneelid. Kõiki eramuid ja paarismaju iseloomustab kasutajamugavus nii toas kui õues. Individuaalne elektriauto laadimisjaam, nutikodu lahendused, jäätmete sorteerimislahendused, kamin elutoas ja ergonoomiline terrassivann on premium-klassi elemendid, mis koduotsijaid meie Järveküla arenduses kõnetavad, mistõttu oli enam kui pool arendusmahust klientidele ette müüdud juba enne ehituse algust ja täna on saadaval veel viimased eramud ja paarismajad.

Sel aastal on palju olnud kõiksugu kampaaniaid – tasuta parkimiskoht, panipaik, köögimööbel, arendaja tasub ostja eest euribori jne. Mida see kinnisvaraturu ja ostunõudluse kohta ütleb?

Kampaaniate ja soodustuste tegemine sõltub paljuski arendusfaasist. Meil on olnud ettemüügid head ja seetõttu pole me tundnud hinnasurvet. Keila Kodu kortermajade viimaste korterite müügi edendamiseks tegime samuti suvel kampaania, kus andsime koduostjale parkimiskoha lisatasuta. Sellised kampaaniad, kus antakse kauba peale panipaik, parkimiskoht või köögimööbel on aga kinnisvarasektoris üsna tavapärased ja kinnisvarahinda arvestades on sellega kaasnev kulu marginaalne.

Mitmed kinnisvaraarendajad langetasid ka korterite hindu müügiedendamise eesmärgil, ent toetudes heale tootele heas asukohas ei pidanud meie seda tegema. Keila on suurepärase infrastruktuuriga väikelinn, mille turvaline ja roheline elukeskkond pakub elanikele suurlinnaga võrdväärseid võimalusi. Samuti toetasid müügitegevust A-energiaklass koos päikesepaneelidega ja avarad planeeringud koos premium-klassi siseviimistlusega.

Loe intervjuud pikemalt Delfi keskkonnas.