Jaga artiklit

Kinnisvarauudised: Unusta hinnalangus ja välisvara, eluasemeturg juba taastub

Everaus Kinnisvara tegevjuht Janar Muttik vastas Kinnisvarauudised.ee küsimustele seoses eluasemeturul toimuvaga. Muttiku sõnul on kinnisvaraturg viimased kvartalid liikunud külgsuunas. Turg on suurte arendajate käes, kes on enamjaolt tugevalt kapitaliseeritud ning hinnalangus on toimunud pigem järelturul, kus on suurema müügitungi korral ka rohkem ruumi hindade alandamiseks.

“Majanduslangus on kestnud juba kaks aastat ja kinnisvaraturg on viimased kvartalid liikunud külgsuunas,” toob Muttik välja. “Kuigi Eesti SKP on langenud 6%, on tööturu näitajad head ja selles osas muutust ei paista. Ainukese muutujana saab tuua välja, et meile saabunud ukrainlased on lisatud töötute nimekirja ning seetõttu on töötute arv muutunud kunstlikult suuremaks. Tegelikkuses on meie tööturg väga hästi vastu pidanud. Kindlasti on eelnev tingitud ka asjaolust, et tööturule siseneb järjest vähem töötajaid ning ettevõtted peavad hea inimese värbamiseks omavahel tugevalt konkureerima, mis omakorda ei lase ka palkadel langeda.”

Muttiku hinnangul on eestlaste säästumäär enamjaolt jäänud varasemaga samaks, ent hindade kallinemise tõttu on ostujõud langenud. “Eelnev annab negatiivse tõuke tarbimisse, mis on jõudnud ka reaalmajandusse. Aga eestlane on kohusetundlik ja naljalt keegi pangale võlgu ei jää, vaid pigem vähendatakse igapäevaseid kulutusi. Selletõttu on ka laenude teenindamisega hätta jäänute arv marginaalne ning ajalooliselt ei ole sarnastes majandusolukordades seis varem nii positiivne olnud,” sõnab Muttik.

Loe pikemalt Kinnisvarauudised.ee keskkonnas.