Jaga artiklit

Krunt linna ääres – atraktiivne ainult kodu rajajale või ka investorile?

Linnalähedaste kruntide vastu tunnevad huvi peamiselt need, kel mõte krundile oma kodu rajada. Linnast väljas, kuid linna lähistel eelistatakse elada mitmel põhjusel. Selleks võivad olla nii praktilised kui emotsionaalsed põhjused, mis on mõjutatud elustiilist, isiklikest eelistustest ja majanduslikest võimalustest.

Atraktiivne kodu rajajale

Linna lähedal asuvatesse valdadesse kodu rajamist ajendab mugavus ja kättesaadavus. Linnast välja kolimise soovi tingib tihtilugu soov eemalduda linna kiirest tempost, mürast ja saastest ning seetõttu otsitakse elukeskkonda, mis pakub rohkem looduslähedust, vaikust ja puhtamat õhku. Soovitakse elada linnast eemal roheluses, kuid siiski piisavalt lähedal töökohtadele, haridusasutustele, tervishoiuteenustele ja muudele olulistele teenustele. Kodu lähedus linnaelu pulseerivale keskusele tähendab ka rohkem võimalusi meelelahutuseks, kultuuriüritusteks ja sotsiaalseks tegevuseks. Seda kõike – maaelu idülli kesklinna lähistel – linnalähedased vallad pakuvad.

Lisaks praktilistele kaalutlustele mõjutavad inimeste otsuseid linnast väljas elamise kasuks emotsionaalsed ja psühholoogilised tegurid. Mõned otsivad rohkem privaatsust ja isiklikku ruumi ning soovivad rajada kodu suuremale krundile kui tiheasustusega linnakeskkond seda võimaldab, et luua endale oaas, kus saab lõõgastuda ja taastuda. Teised hindavad kogukonnatunnet ja soovivad elada kohas, kus on tugevad naabruskonna sidemed ning kus on võimalik kogukondlikult osaleda erinevates tegevustes ja üritustel. Nende vaates võiks kodukoht olla piisavalt suur, et oleks inimesi ja piisavalt väike, et neid inimesi tunda.

Avarad ja suured kõrghaljastusega eramukrundid Tallinna piiril Kangru Kodus. Foto: Kaupo Kalda
Avarad ja suured kõrghaljastusega eramukrundid Tallinna piiril Kangru Kodus. Foto: Kaupo Kalda

Atraktiivne ka väikeinvestorile

Pealinna lähistel on kõrgelt hinnatud ja vähem hinnatud piirkondi. Kõik igapäevaseks eluks vajalik – infrastruktuur (teed, tänavavalgustus), haridus- ja spordiasutused, kaubandus ja teenused on olemas kõigis neis piirkondades, kuid mingil põhjusel on kinnisvarahinnad teatud piirkondades kasvanud kordi rohkem kui teistes. Just nendes teatud linnalähedastes piirkondades tasub kruntide vastu huvi tunda ka väikeinvestoril.

Loe pikemalt siin.