Jaga artiklit

Kinnisvarauudised: Kodu koosneb peale siseruumi ka välisruumist

Koduostjad ootavad kinnisvaraarendajalt järjest enam terviklikkust: lisaks siseruumidele peab olema läbimõeldult kujundatud ka välisruum, kodu ümbritsev maastik. Terviklikust ja kasutajasõbralikust elukeskkonnast on saamas loomulik standard, mida eeldab arendajalt ka kohalik omavalitsus, märgivad Raadius Arhitektid, Everaus Kinnisvara ja Merko ühiselt.

Arhitekt Hanna-Loore Õunpuu ettevõttest Raadius Arhitektid sõnab, et kodusoetajad on hakanud väliruumi aina enam hindama ning välialade lahendamise osas on muutunud nõudlikumaks ka kohalikud omavalitsused. “Need on positiivsed arengud, mis motiveerivad arendajaid ja arhitekte varasemast rohkem panustama sellesse, mis asub hoonete vahel. Selle tulemusena võib öelda, et kui olid ajad, mil elamuarenduste puhul oli täiesti tavaline näha lihtsalt nii-öelda kaste põllu peal, siis praeguseks on maastikuarhitektuuri olulisus kasvamas ja uute hoonete ümber võib leida aina rohkem hea kvaliteediga ruumilahendusi ning läbimõeldud maastikuarhitektuuri,” räägib Õunpuu.

Möödunud kuul avati Keila Kodu kortermajad, kuhu loodi samuti just Raadius arhitektide abiga haljastatud õueala koos rohkete istumisalade ning rikkaliku viljapuuaia ja ühiskasutatava ürdiaiaga. “Keila Kodu välialade kujundus valmis arhitektide ja maastikukujundajate tiimi, kohaliku omavalitsuse ning arendaja tiheda ning läbimõeldud koostöö tulemusel,” kirjeldab Õunpuu välialade loomise protsessi, “kõigi osapoolte jaoks oli oluline, et maastikuarhitektuur oleks sobiv väärikale asukohale Keila Mihkli kiriku kõrval ja sealset avalikku ruumi täiendav. Lisaks pidasime oluliseks ala sidumist olemasoleva ja perspektiivse Keila linnaruumiga, pakkudes samaaegselt kortermaja elanikele oma hoovi tunnet.”

Eelneva tulemusel rajati majade peasissepääsude vahelisele alale haljastusega ääristatud istumisalad ja hoonete ümber eriilmeline kõrghaljastus, mis aitab ühtlasi luua privaatsust korterite vahel. “Välialade päikselisemasse lõunaosasse paigutasime viljapuudeala ja kogukonnaaia, mis annab kortermaja elanikele võimaluse sõna otseses mõttes oma maa vilju maitsta. Lõpptulemusena tekkis Keila Kodu majade ümber mitmekesine väliruum, mis on üheaegselt tihedalt seotud avaliku ruumiga ja ka kohalikele elanikele kogukonnatunnet ning privaatsust pakkuv,” on Õunpuu veendunud.

“Keila Kodu on terviklik elukeskkond, kus kodu algab kaugemalt kui korteri välisuks ning värsked koduomanikud peavad läbimõeldud välialadega lahendusest väga lugu,” räägib Keila Kodu kortermaju arendanud Everaus Kinnisvara tegevjuht Janar Muttik, “terviklik elukeskkond aitab kaasa kodutunde tekkimisele ja edendab kogukonnatunnet tuues naabrid õuealale kokku.

Loe uudist pikemalt Kinnisvarauudised.ee keskkonnas.