Jaga artiklit

Keila ajalugu – mis leidis aset Tuula teel enne Keila Kodu kortermajade kerkimist?

Keila keskuseses asuval Tuula teel on aegade jooksul toimunud mitmed erinevad laadad ning kaubeldud on nii Keila Tarbijate kooperatiivi kauplustes kui müügi- ja õllepaviljonis. Tänasel päeval seisavad Tuula teel uued ja esinduslikud Keila Kodu kortermajad, kuid viskame pilgu korraks ajalukku ja vaatame, millised sündmused on leidnud Tuula teel aset enne uute kortermajade kerkimist.

Juba keskajast korraldati Keilas laatasid ning Eesti Vabariigi algusaastatel oli kindlaks määratud viis laadapäeva aastas. Kuna alles asutatud alev oli majanduslikult küllaltki nõrgal järjel, siis oli laatade korraldamine üks tegevus, mis alevikassasse raha sisse tõi – kirikuplats ning sealt lähtuvad tänavad olid hobuvankritelt müüjatest tulvil.

Tänavapäeval jätkavad laatade traditsiooni Keilas Keila Päev ja kihelkonnalaat mihklipäeva paiku.

Turuhoone (arhitekt Boris Mirov) ehitus 1994. aastal. Foto: Kalle Heinla (HMK F 3594)
Turuhoone (arhitekt Boris Mirov) ehitus 1994. aastal. Foto: Kalle Heinla (HMK F 3594)

Keila Aianduse ja Mesinduse Selts alustas 1983. aastal müügipaviljoni ehitamist Keila Miikaeli kiriku kõrvale Tuula tee äärde. Paviljon valmis 1984. aasta lõpuks ja järgmisel aastal alustati seal komisjonikaubandusega, mis pidi aitama seltsi majanduslikku olukorda parandada.

Kaupluses olid müügil seltsi liikmete kasvatatud taimed, istikuid, seemned, lilled, köögiviljad, käsitöö ja mesi. Kuna hoonel puudus küttesüsteem, siis ei olnud seda võimalik talvel kasutada ja majanduslikult ei tasunud müük paviljonis end ära. Järgnevatel aastatel rentiski selts paviljoni välja ja seal tegutses õllepaviljon.

Õllepaviljon Tuula tee ääres 1996. aastal. Foto: Peep Koppel (HMK F 3713)
Õllepaviljon Tuula tee ääres 1996. aastal. Foto: Peep Koppel (HMK F 3713)

See aga ei meeldinud ümberkaudsetele elanikele, sest kliendid olid lärmakad ning rikkusid öist rahu – õlle müük paviljonis lõpetati. Aja jooksul oli paviljoni seisukord niivõrd palju halvenenud, et 1999. aastal otsustas Keila linnavalitsus hoone likvideerida, ent selts soovis selle allesjätmist. Paviljon lammutati lõpuks 2003. aasta juulis.

Autobussipeatus 1990. aastal. Foto: Toomas Tuhkanen
Autobussipeatus 1990. aastal. Foto: Toomas Tuhkanen

Samal platsil olid Keila Tarbijate kooperatiivi kauplused. Kui need lammutati, hakati ehitama esinduslikku turuhoonet Boris Mirovi projekti (1989) järgi, mis jäi aga riigikorra muutuste tõttu pooleli ja lammutati 2004-2005.

Kauplusehooned 1990. aastal. Foto: Toomas Tuhkanen
Kauplusehooned 1990. aastal. Foto: Toomas Tuhkanen

Täna on raudtee ja kiriku vahelisel platsil neli uut kortermaja – Keila Kodu kortermajad, mis pälvisid äsja Keila linna korraldatud kodukonkursil “Keila Kaunis Kodu 2023” ridaelamute ja kortermajade kategoorias esimese koha. Keila Kodu kortermajad teeb piirkonnas unikaalseks väliruum, mille osaks on miljööväärtuslikku piirkonda sobiv haljastus, majade vahele rajatud erinevate põõsastaimedega ääristatud jalakäiguteed istumisalade ja rattahoidlatega, arendusala läänepoolses otsas asuv multšikattega mänguväljak ning kogukonnaaed viljapuude ja istutuskastidega, kus kortermajade elanikel on võimalik kasvatada meelepäraseid taimi (ürte, köögivilju, marju). On rõõm tõdeda, et Tuula teel käib elu täiel rinnal ning nii mõnigi elanik korjab juba tänavu koduaiast esimese herne- või kartulisaagi.

Tuula tee ajalugu kirjeldava teksti on koostanud ja pildid kogunud Harjumaa muuseum koos Keila lehega ning see on osa Keila keskpargis eksponeeritud näitusest. Näitus on Keila Keskpargis kõigile huvilistele vaatamiseks kuni 2024. aasta kevadeni – minge ja uudistage, sest põnevat lugemist koos põnevate fotodega leidub seal kõigile! 🙂